What Does it Cost to Enroll In The FAFSAssist™ Program?

Before revealing the “cost”, it should be noted that cost and price are not the same things. This is a perfect example of the difference between the two: When my daughter was six years old we went down to the Schwinn bicycle store to get her a bicycle.

They told us it was $269.95. Years ago that was an enormous price to pay for a bicycle just to teach a 6-year-old how to ride and since she’s just going to tear it up anyhow I went down to a discount store and there I found a bike priced for $99.95. Now, this price is obviously considerably less than Schwinn but it looked like a nice little bicycle.

About 60 days later we went back to the discount bicycle store because we wanted to get the handlebars replaced and was told it was in warranty and so it wasn’t going to cost me anything.

Well, 30 days later we had to go back and get another set of handlebars that were now no longer under warranty so now the price is $18.50 higher. At this point, we have got $118.45 invested in that bicycle

  • About three months later the entire sprocket apparatus, the brakes, and all of that came apart completely.
  • We went back to the bike store and this time it came to roughly $60 and now we’ve got $178.45 invested in that bicycle
  • About a month later the bearings in the front wheel went bad.
  • Again, we went back down to the little bike store and they said to be about fifteen bucks
  • At that point, I threw in the towel and I said no way.
  • Then we went and bought a Schwinn bicycle for $269.95.

My six-year-old daughter rode that bicycle, raised the handlebars, took the fenders off, and made a dirt bike out of it. She rode that bicycle regularly for the next 10 years and the only other expense we had were literally two tires for that bike.

 

Now the price of the Schwinn was considerably more than the cheaper bicycle

The cost of the cheaper bicycle for six months was $178.45 or 30 dollars per month. For her to ride the more expensive bicycle for 10 years the ‘price’ was just under $2.25 per month or $27 per year.

The price for FAFSAssist™ is $149.00. The cost of not using FAFSAssist™ could be in the tens of thousands of dollars.

Here are some painful realities: The list price of a public four-year college education is no less than $100,000 and as much as 320,000 for a top private college education. Thousands more if your student takes longer than four years to graduate. And that is very possible.

You will want your student to receive the maximum amount of scholarships and grants.

Here’s where college can become really expensive. The official four-year graduation rate for students attending public colleges and universities is 33.3%. At private colleges and universities, the rate is 52.8%. The standard graduation rate the government uses is six years. For many students that means a lot more money and student and/or parent debt.

This deeper understanding puts FAFSAssist™ in a greater context. I hope the value is more than apparent.

Our enrollment fee represents 0.00149% of the cost to attend a 4-year public university and the $149 price of FAFSAssist™ works out to be only 41¢ per day. At a top-priced private college, our enrollment fee represents a mere 0.000465% of the total cost. Two college admission applications can cost more than that!

The question is if 41¢ per day to maximize your eligibility for thousands of dollars in more free money, avoid costly errors, incur less debt, save time, the headaches, and frustration, is worth it?

And because the first aid award your student gets is usually cast in tempered steel and if you never used FAFSAssist™ again and filed the forms yourself the price for all four years would still be a dime a day. People lose that sitting on a couch or car seat every day.

Enroll Now